Alergije na pelode spadajo med močnejše reakcije našega telesa na snovi iz okolja. Cvetni prah sestavljajo različna pelodna zrna, ki jih v grobem delimo na pelodna zrna vetrocvetk in pelodna zrna žužkocvetk. Cvetni prah se po sestavi razlikuje vendar vsa pelodna zrnca vsebujejo beljakovine, proste aminokisline, vodo, ogljikove hidrate, poleg tega pa tudi vitamine in rudninske snovi.
Ob stiku cvetnega prahu z našimi sluznicami (oči, nos, pljuča) telo sproži alergično reakcijo, ki se kaže predvsem v akutnih oblikah vnetja: oči so rdeče, solzne, imamo občutek, kot da je v očeh droben pesek. Iz nosu ves čas teče ali pa je zamašen, pojavlja se tudi kihanje. V nekaterih primerih se pojavijo tudi težave pri dihanju in poslabšanje bolezni dihal (astma, bronhitis…). Zaradi oslabitve imunskega sistema se ojačajo tudi druge alergije, ki niso direktno povezane s cvetnim prahom (npr. atopijski dermatitis).
Preprečevanje težav zaradi cvetnega prahu poteka predvsem z izogibanjem izpostavljenosti pelodom v času cvetenja (izogibanjem sprehodom v vetrovnem vremenu, zračenje stanovanja zgodaj zjutraj, menjava oblačil, ko smo bili na sprehodu, pranje las po sprehodu zunaj… ).
Zdravstvene težave omilijo antihistaminiki, ki jih predpiše zdravnik ali pa jih dobite v lekarni brez recepta, na razpolago so tudi metode, ko nosno sluznico premažete npr. z olivnim oljem, kar bistveno omili kontakt cvetnega prahu s sluznico, žal pa se del cvetnega prahu še zmeraj prenese v pljuča.
Alergije na pelode obravnavamo kratkoročno in dolgoročno.
Kratkoročna ogroženost na alergije na cvetni prah se nanaša predvsem na čas cvetenja alergenih rastlin, ko se pojavljajo težave z očmi, nosom, dihanjem posledično pa tudi razvoj v prehladno obolenje (bronhitis). Po koncu cvetenja težave izginejo.
Dolgoročna ogroženost zaradi alergije na pelode pomeni resno zdravstveno grožnjo. Alergije na cvetni prah lahko vplivajo na nastanek astme (ob 3-4 letni izpostavljenosti sezonski alergiji na pelode), kronične težave s sinusi, poleg tega se pri okrog 60% ljudi, ki trpijo zaradi alergije na cvetni prah aktivirajo še alergije na hrano, kar imenujemo križne alergije kamor npr. prištevamo jabolka, koščičasto sadje, kivi, lešniki, arašidi, zeli in začimbe (janež, curry, paprika, poper). Za razliko od alergije na cvetni prah, ki je samo sezonska, pa so alergije na hrano celoletne in zdravstveno zelo obremenjujoče.
Bioresonančne terapije so eden od učinkovitih načinov za lajšanje oz. odpravo alergij na cvetni prah. Z bioresonančnimi terapijami izbrišemo informacije o alergenih v vašem telesu (različni pelodi) in posledično se tudi zdravstveno stanje bistveno izboljšala, alergične reakcije pa izginejo oz. so vsaj 80% manjše.
Ker se že začenja čas cvetenja (leska in črna jelša konec januarja in v februarju) je sedaj najprimernejši čas, da opravite terapije proti alergijam v naši ambulanti in se izognete vsakoletnim zdravstvenim težavam.
Želiva vam lep sončen dan
Aria in dr. Igor
Pri težavah z neplodnostjo obiščite tudi našo stran: www.harmony-baby.eu