Pomlad je čas, ko spet intenzivneje hodimo v naravo, več časa preživimo na prostem, večkrat pa tudi odpremo okna in v prostore in avtomobil spustimo svež zrak.
V tem času pa se začenja tudi cvetno obdobje številnih rastlin, ki za približno vsakega desetega Slovenca pomeni manj prijetno obdobje leta. Pelodi dreves se začnejo pojavljati v zraku že januarja, ko zacveti leska in jelša, aprila cveti breza, do konca maja pa še druge drevesne vrste. Trave cvetijo od maja do julija, travne zeli pa od avgusta do oktobra. Na Primorskem se cvetenje začne bolj zgodaj. Na tem področju je pomemben alergen tudi pelod ciprese, oljk, krišine.
Alergijske reakcije povzroča pelod vetrocvetnih rastlin, kažejo pa se v zdravstvenih težavah na zgornjih dihalnih poteh, pogosto tudi na celotnih dihalih.
Simptomi alergije na pelode so:
– občutek »peska« v očeh, solzenje, – »vodeni, prozorni« izcedek iz nosu, – pogostejše kihanje, – pogostejši kašelj.Če simptomov alergije na pelode ne ublažimo z zdravili proti alergiji, zmanjšanjem stikov z alergeni ali bioresonančnim zdravljenjem, ti običajno preidejo v vnetne procese:
– vnetje sinusov, – gnojni nahod, – bronhitis…,katere pa je potem potrebno zdraviti, da ne pride do poslabšanja. Poleg akutnega poslabšanja (močni vnetni procesi) se lahko pojavi tudi astma. Seneni nahod je pogosto povezan z astmo. Pri 40 % primerih senenega nahoda se kasneje pojavi tudi astma. Velja pa tudi obratno, da ima kar 90 % astmatikov tudi seneni nahod.
Pogosto alergiki, ki imajo težave s cvetnim prahom, potrpijo tista 2-3 tedne, ko cvetijo »njihove« rastline, drugače pa ne naredijo nič. Vendar je to narobe, saj so tveganja veliko večja:
– pojav astme,
– pojav križnih alergenov, kar pomeni dodatno aktiviranje prehranskih alergij (žita, oreščki, krompir, paradižnik…) in seveda podaljšanje alergij na celo leto.
Bioresonančno zdravljenje ublaži alergije na cvetni prah za 80% do 100%. Običajno se potrebne 3 – 6 terapije in v naslednjem letu pred sezono ponovitev 1 – 3 terapija. Obdobje za terapije ni omejen in se lahko izvaja v času cvetenja pelodov ali pa tudi takrat, ko pelodi ne cvetijo. Na terapijo je dobro prinesti vlažen papirnati robček (ali dva) s katerim ste obrisali zunanjo okensko polico (doma in na delovnem mestu) saj na ta način dobimo specifične vzorce cvetnih pelodov v okolju, kjer živite.
Kako se lahko izognete pelodu?
Najučinkovitejše sredstvo, ki prepreči pojav alergije, je izogibanje alergenu, kar pa pri alergiji na pelod ni povsem mogoče. Zagotovo pa je zelo pomembno, da čim bolj zmanjšamo izpostavljenost cvetnemu prahu z nekaterimi ukrepi:
- V mestih ne zračite stanovanj proti večeru, na deželi pa ne v jutranjih urah med peto in deseto uro dopoldan, saj je takrat v zraku največ peloda. Stanovanje prezračite zelo na hitro.
- Med sezono cvetenja imejte avtomobilska okna zaprta.
- Ne hodite v naravo v sončnem, suhem in vetrovnem vremenu in ne v večernih urah. Na sprehod se odpravite raje po dežju, ko dež spere cvetni prah.
- Izberite primeren kraj za vadbo – izogibajte se travnikom in krajev, kjer je močan promet, saj izpušni plini še dodatno dražijo dihalne poti. Če so simptomi alergije premočni in otežujejo gibanje v naravi, izberite aktivnosti v zaprtih prostorih.
- Med gibanjem v naravi nosite sončna očala, da zaščitite oči pred cvetnim prahom.
- Potem, ko ste bili zunaj, se takoj oprhajte, umijte si lase in oblecite svežo obleko.
- Ne sušite perila zunaj, saj se cvetni prah zbira tudi v tekstilu.
- Ne nabirajte cvetja in ne dajajte v stanovanju svežega cvetja v vazo.
- Ne puščajte hišnih ljubljenčkov v hišo oziroma jih prej stuširajte.
- V obdobju večjih koncentracij preživljajte dopust v gorskem svetu ali na morju, kjer je manj peloda.
Ob prehodu zime v pomlad je dobro spremljati biometeorološke podatke o tem, katere vrste pelodov so v zraku.
Želiva vam lep sončen dan
Aria in dr. Igor
Pri težavah z neplodnostjo obiščite tudi našo stran: www.harmony-baby.eu