Ščitnica je organ, ki se stalno prilagaja našemu počutju: stresu, počitku in telesnim aktivnosti. Hiter način življenja, zmeraj večje zahteve, ki jih postavlja pred nas življenje in zloraba poživil pa lahko ta organ prizadenejo na način, da se začne delovati hiperaktivno, kar je pogosto povezano tudi z genskimi zasnovami.
Značilni bolezenski znaki se nanašajo predvsem na hiperaktivnost organizma: razdražljivost, nespečnost, pospešen pulz, pojav izbuljenih oči, hujšanje in včasih tudi zatekla ščitnica.
Najpogostejši vzroki, ki aktivirajo hipertirozo so dolgotrajen stres, kajenje, blokada vratnega dela zaradi načina dela (dolgotrajno tipkanje, opravila, kjer vrat postane tog), določena zdravila in pogosta izpostavljenost virusnim okužbam.
Priporočena dieta za zdravljenje hipertiroze: uživanje obilo zelenjave kot so: zelje, ohrovt, gorčična semena in brstični ohrovt, kar lahko zmanjša prekomerno delovanje ščitnice.
Izogibati se je potrebno živilom, ki pospešujejo stres: alkohol, kofein, nikotin, bela moka in sladkor. Sadje uživajmo s polnozrnatim kruhom. V prehrani je najbolje popolnoma ukiniti sladkor (tudi marmelade, med, umetna sladila..). Od žit se priporoča polnozrnata pira in njeni izdelki. Omejiti je potrebno uživanje mesa in uživati predvsem manjše količine sladkovodnih rib in perutnine saj je pri ostalem mesu možnost zaužitja rasnih hormonov, ki dodatno vplivajo na hormonsko neravnotežje.
Pri pojavu hipertiroze so potrebne spremembe življenjskih vzorcev Ker je ščitnica hormonska žleza, ki uravnava tempo našega življenja je jasno, da lahko z naravnim in umetnim stresom preveč stimuliramo ščitnico in jo ob ustrezni genski nagnjenosti pripeljemo v hiperaktivno delovanje. Vzorci delovanja, ki pripeljejo do splošnega stresa v organizmu:
- nočno delo je prepoznano kot eden od močnejših faktorjev, ki vplivajo na hormonske spremembe v telesu. Med povzročitelji raka je poleg kajenja in alkohola nočno delo navedeno kot eden od pomembnejših faktorjev tveganja. Vsaka neprespana noč sproži občutek stresa v telesu. Kratkoročno ta stres omogoča večjo produktivnost, dolgoročno pa načenja hormonski in imunski sistem.
- poživila (kofein, sladkor, tein..) utišajo občutek utrujenosti in s stimulacijo krvnega obtoka vzpostavijo izredno stanje stresa v katerega se vključi tudi hormonski sistem.
Osnovna sprememba vzorcev pri hipertirozi:
- spanje v intervalu med 23 in 6 uro zjutraj
- ukinitev poživil in jih zamenjati s pitjem vode. Pogosto so stanja stresa posledica tudi dehidraciji telesa. Povprečna količina zaužite vode dnevno naj bi bila 0,3*teža telesa (l)
- pri delih, ki zahtevajo dolgo, nepremično sedenje vsakih 30 minut narediti 5 minutno pavzo za razgibavanje
V primeru težav z očmi:
- izogibati se dela ali branja ležečem položaju
- med branjem na vsakih 15 do 30 min narediti kratko pavzo
- prilagoditev ekranov: glede na svetlost in velikost črk, kar vpliva tudi na napenjanje oči
V splošnem se priporoča zmerna rekreacija (hoja, plavanje…), ker vsak intenzivni šport sproži v telesu stres in spet povzroči hormonsko stimulacijo ščitnice. Posebno je priporočljivo prsno plavanje zaradi razgibavanja vratnega dela.
Bioresonančne terapije so učinkoviti način dodatne podpore pri zdravljenju hipertiroze. Omogočajo slabitev pretiranega delovanja ščitnica in podporo pri stresu in drugih zdravstvenih težavah, ki so posledica hipertiroze.
Ljubezen in upanje naj bosta vaša spremljevalca Vam želiva Ida in dr.Igor
Preberite še več o alergijah, kandidi in drugih terapijah ter o naših oddajah na Radio Goldi Savinjski val in na Velenje.com v rubriki strokovnjak odgovarja