Alergije na pike insektov nas opomnijo, da lahko ima poletje tudi slabe strani. Insekti, ki povzročajo alergične odzive s svojimi piki so komarji, čebele, čmrlji, ose, obadi, klopi… za tiste, ki imajo alergije zelo razvite, pa so piki lahko smrtonosni.
Oglejmo si nekoliko podrobneje insekte, ki nam povzročajo alergijske težave s svojimi piki.
Komarji:
Pri komarjih pikajo le samičke. Komarjev pik je neboleč, okoli mesta vboda pa že kmalu občutimo neprijetno srbenje, ki se mu pridružita blaga oteklina in rdečina.
Čebele, ose, sršeni, čmrlji:
za večino ljudi pomeni pik kateregakoli od kožokrilcev (osa, čebela, sršen, čmrlj) bolj ali manj bolečo oteklino, ki nastane na mestu pika. Pik je zelo nevaren, kadar žuželka piči v usta ali žrelo; ker oteklina ovira dihanje, lahko pride celo do zadušitve.
Obadi:
So podobni velikim muham. Zlasti veliko jih je na pašnikih in v bližini hlevov. Najpogosteje pikajo govedo in konje, pri piku človeka pa lahko prenašajo nalezljive bolezni. Po piku prizadeta koža srbi in peče, pojavita se rdečina in oteklina. Podobne težave lahko povzroči tudi konjska muha.
Klopi:
hranijo se s krvjo. Živijo na obronkih gozdov, v podrasti, listju in na nizkih vejah. Zlasti dejavni so v vlažnem vremenu in pri zmernih temperaturah. Če klop ni okužen, vbodu ne sledijo večje nevšečnosti. Če je klop okužen z nevarnimi mikroorganizmi, lahko čez čas zbolimo za lymsko boreliozo, erlihiozo ali nevarni klopni meningoencefalitis.
Prva pomoč ob piku insekta:
Če je žuželka pustila želo v koži, ga najprej odstranite in izperite mesto pika z milom in vodo. Lokalno lahko uporabite pripravke, ki omilijo srbenje in bolečino ter pomagajo pri celjenju kože. Uporabljajte sivkino olje, ki blaži srbenje, ali ognjičevo kremo, ki zmanjšuje oteklino in srbenje ter deluje kot razkužilo, kar prepreči vnetje.
Če vas piči čebela ali njej podobna žuželka, boste morda potrebovali dodatna dopolnila, ki bodo omilila bolečino in zmanjšala otekanje. Vitamin C in kalcij delujeta kot antihistaminik – blokirata sproščanje histamina, ki povzroča imunsko vnetje kot odgovor na strup žuželke. Čim prej po piku začnite uživati vitamin C v kombinaciji s kalcijemin in terapijo nadaljujte, dokler simptomi ne izginejo.
Kdaj k zdravniku?
- Če vas ugrizne ali piči več žuželk hkrati. Številni piki so lahko nevarni, tudi če nimate alergijske reakcije.
- Če se pojavi izpuščaj oziroma je prizadeto območje mehurjasto ali vneto.
- Če se pojavijo težave z dihanjem, vročina, huda bolečina ali otrdelost telesa
- Če se pri piku ali ugrizu žuželke pojavi močnejša alergijska reakcija, takoj poiščite nujno medicinsko pomoč.
Bioresonančne terapije bistveno omilijo alergijske reakcije na pike insektov tako, da bodo sprehodi v naravi spet prijetni.
Želiva vam lep sončen dan
Aria in dr. Igor
Pri težavah z neplodnostjo obiščite tudi našo stran: www.harmony-baby.eu