Pogosto vprašanje naših pacientov se glasi, kako naj se prehranjujem po uspešnem zdravljenju kandide? Ali bom lahko jedel spet vso hrano brez izjeme, posebno še slaščice, kruh in pil pivo…?
In naš odgovor je nekoliko zavit v tančico skrivnosti in se običajno navezuje na protivprašanje: Ali mislite, da če ste preboleli pljučnico, da se vam lahko spet ponovi? Lahko, seveda, če se boste spet zadrževali na prepihu, pili mrzlo vodo …. In postaviti moramo še en vzgled – bolnike s sladkorno boleznijo. Če redno uživajo zdravila in se držijo sladkorne diete, potem je tudi kakovost njihovega življenja tako visoka, da jih ne prepoznamo med ostalimi zdravimi ljudmi.
In sedaj odgovor na vprašanje, kakšen naj bo prehrambeni režim po ozdravljeni kandidi oz. ali je potrebno tudi spremeniti kakšnega od življenskih vzorcev?
Glede hrane predlagamo, da uporabite naš slogan SLADKO JE PRESLADKO, kar pomeni, da si poskusite izoblikovati takšen okus, da vam bodo »normalno sladke« slaščice presladke. To pomeni kremna rezina je presladka, bombon je presladek….in tudi del suhega sadja je presladek. In živila, ki jih bomo kupovali oz. izbirali bodo pač ustrezala našemu sloganu: sladko je presladko. Od ostale hrane se bomo izogibali še beli moki in belim sladkorjem (sladko je presladko). Pri sami prehrani pa poskušamo izbirati predvsem polnozrnata škrobnata živila, ki nam zagotavljajo, da se sladkor iz škrobnatih živil počasi sprošča v kri. Pri prehrani se moramo držati prehrambene piramide, ki priporoča, da je največ živil škrobnatih, sledi sadje in zelenjava, potem je naslednja skupina mleko, jajca in meso in čisto na vrhu so sladkorji in maščobe.
Pri prehrani po ozdravljeni kandidi pa moramo upoštevati tudi zahteve, ki jih imajo sladkorne diete: sladkor, ki ga vnašamo s hrano mora biti »počasen«, kar pomeni npr. ogljikove hidrate (kos polnozrnatega kruha), ki se skupaj z jabolkom sprošča nekaj ur v kri. Običajna napaka začetnikov je, da v svojo prehrano vključujejo »hitre« sladkorje, ki so v suhem sadju, sadju in povzročajo hitre vzpone in padce sladkorja v krvi, kar ima za posledico stalen očutek lakote in želje po sladkem.
To pa lahko povezujemo tudi s stresnimi vzorci hitrega življenja, ki zahtevajo, da smo visoko učinkoviti, hitri, okretni – kar vse povezujemo s hitrimi sladkorji.
Zato se moramo odločiti tudi, da spremenimo svoje življenske vzorce – večja kvaliteta življenja, spoštovanje sebe, svojega zdravja in svojega dela. Del tega spoštovanja se bo pokazal tudi pri izbiri »počasnih« sladkorjev in umiritvi tempa življenja.
In če povzamemo: